Čtete popisky videokurzů nebo v diskuzích o šití bot a ztrácíte se v mnoha nových pojmech? Pojďte si v nich udělat jasno.
Další informace můžete čerpat v mé FB skupině Šijeme boty s Dareen.
Antislip
Protiskluzové použití podšívkové kůže z rubové strany. Napomáhá lepšímu držení nohy v obuvi.
Naučíte se v balerínkovém, polobotkovém, lodičkovém a kotníčkovém kurzu.
Derby
Derby jsou boty s otevřeným šněrováním. Mají tzv. derbu – část, která je našitá na svršku boty. Derby jsou protikladem typu bot, kterým se říká „oxford“. Derby jsou pohodlnější a snadno se nazouvají. Pečlivější varianta sešití s podšívkou je taková, že se nejdříve sesadí zvlášť svršek, zvlášť podšívka a pak se teprve sesadí svršek a podšívka k sobě. Podšívka pak nečouhá, kde nemá, bota je ohebnější, netlačí šev.
Tuto pečlivou variantu sešití se naučíte ve videokurzu kotníčkových bot.
Flexible konstrukce
Flexible je typ konstrukce bot, kdy je svršek vyhnutý ven a přišitý k mezipodešvi. Podívejte se na video šití flexible a na konstrukce bot.
Naučíte se v balerínkovém kurzu.
Lámání kopyta
Pro snažší vyjmutí kopyta z ušité boty bývají kopyta lámací, nebo vysouvací. Lámací znamená, že se stélka při zlomení „prodlužuje“, vrch kopyta se přibližuje k sobě. Vysouvacím kopytům se naopak stélka „zkracuje“, vrch oddaluje. Všechna moje kopyta jsou vysouvací (kromě nejmenších dětských velikostí).
Ke zlomení/vysunutí kopyta je ideální mít štendr (viz níže), případně se dá improvizovat – například upevnit do svěráku pevnou tyč. Pokud máte hodně síly, můžete zvládnout kopyto zlomit/vysunout i v ruce pomocí nějaké pevné tyče.
Koukněte na videopostup vysunutí kopyta na FB.
Líčka
Líčka jsou části bot, které překrývají jazyk. U modelu derby mohou být od sebe oddálená (fotka hnědomodrých bot), u modelu oxford by měla doléhat k sobě (fotka zelenomodrých bot).
Naučíte se ve videokurzu kotníčkových bot.
Mechovka
Viz mezipodešev.
Mezipodešev
Mezipodešev se lepí mezi svršek (případně i rámeček) a podešev/podrážku. Na fotce je červený rámeček, oranžová mezipodešev a černá podrážka.
U čistě barefootové obuvi se obvykle nepoužívá, ale mnoho lidí chce kompromisní boty s dostatečným prostorem pro prsty, ale měkčím došlapem. A právě na to je dobrá mezipodešev – změkčí došlap a tepelně izoluje.
Naučíte se ve videokurzu kotníčkových bot.
Napínací stélka
Napínací stélka se připevňuje na spodek kopyta před cvikáním svršku. Může být z různých materiálů – jen ze samotné kůže (obvykle štípenka), nebo z pevnějšího materiálu (nevalchované tříslo, drcená kůže), nebo polotovar z drcené kůže a klenku (na boty se zdvihem), nebo si ji můžete s klenkem spojit sami.
Obsázka
Gumová obsázka chrání botu před okopáním, vodou, blátem… Je mírně pružná a lepí se na špičku, nebo po celém spodním obvodu boty.
Opatky
Opatek je zpevněné místo za patou, aby se bota nesešlapávala. Nenechte se zmást, i barefootové boty potřebují opatek. Správně zvolený a vlepený opatek nohu nijak neomezuje.
Do vlastnoručně ušitých bot můžete dát opatek z pevné kůže, termotužinky, rozvlažovací tužinky nebo již předchystaný opatek z drcené kůže.
Opatek z tužinky se naučíte v polobotkovém kurzu. Vlepit předchystaný opatek z drcené kůže se naučíte v balerínkovém, kotníčkovém, lodičkovém a kozačkovém kurzu. V každém je postup trošku jiný.
Oxford
Tzv. oxfordky poznáte podle uzavřeného šněrování. To znamená, že svrchní kůže boty, která se stahuje tkaničkou k sobě, při zavázání doléhá na nárt a zakrývá jazyk boty. Boty typu oxford jsou protikladem typu bot, kterým se říká „derby“. Oxford boty jsou považovány za formálnější.
Přetahovaná podešev
Přetahovaná podešev je podešev z gumové plotny. Je zahnuta a nalepena okolo spodního okraje boty, takže tvoří „misku“.
Naučíte se v polobotkovém kurzu.
Rámeček
Rámeček je několik milimetrů široký/vysoký pásek, obvykle gumový, který se lepí na svršek podél spodního okraje boty. Na něj se lepí mezipodešev nebo podrážka.
Více se o konstrukcích bot dozvíte ZDE.
Naučíte se ve videokurzu kotníčkových bot.
Štendr
Štendr je stojan na obuvnické kopyto. Kopyto je na něj napíchnuté a můžete vyvinout větší sílu pro zlomení kopyta.
Tužinka
Tužinky se používají k vyztužení špiček bot, někdy také jako opatek ke zpevnění paty. Je jich více druhů, některé se zažehlují, jiné máčí v toluenu nebo rozehřívají.
V balerínkovém kurzu se naučíte práci s termotužinkou. V polobotkovém, kotníčkovém, lodičkovém a kozačkovém kurzu se naučíte pracovat s rozvlažovací tužinkou.
Valchování jazyka
Valchování je proces úpravy jazyka nebo nártového dílu z 2D podoby do 3D. Bez valchování by se jazyk v botě mohl krčit a například kozačky nebo perka by se bez valchování vyrobit nedaly, pokud nechcete šev na nártu. Podívejte se na názorné video proměny před a po valchování.
Naučíte se v kotníčkovém a kozačkovém kurzu.
Zámeček
U modelu derby označujeme zámečkem místo, kde jsou sešitá líčka s jazykem.
Naučíte se v kotníčkovém kurzu.
Chybí tady vaše oblíbené slovo?